דיווחים מהעולם על חיסוני קורונה בהקשר של מחלת הפסוריאזיס

בארגון הפסוריאזיס הבינלאומי IFPA מבינים את הדאגה הגלובלית לגבי נגיף הקורונה (COVID-19). המשימה שלנו לנוכח המגיפה, היא לאסוף ולפרסם את המידע המהימן ביותר בקשר לפסוריאזיס ולנגיף הקורונה. אנו מזמינים אתכם לעיין בעמודים הדנים בדרכי ההתמודדות הפתוחים בפנינו בימים אלה של חוסר ודאות.

חיסוני הקורונה ומחלת הפסוריאזיס

אחרי כמעט שנה של חיים לצד המגיפה העולמית, בחלק מן המדינות ניתן כבר להתחסן נגד נגיף הקורונה. עבור רבים, התפתחות זו היא סימן מעודד לסוף מגבלות הקורונה. עם זאת, אצל חלק מהסובלים מפסוריאזיס, הגעת החיסונים מעוררת גם שאלות. האם החיסונים בטוחים לאנשים המתמודדים עם פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית? כיצד יפעלו החיסונים בבואם במגע עם תרופות המשפיעות על מערכת החיסון? ה-IFPA וקבוצתGRAPPA  הבינלאומית קיבצו תשובות לכמה מהשאלות הבוערות ביותר.

למה עלי לשים לב בהקשר לחיסונים?

במקרים רבים מומלץ למי שמקבל תרופות המשפיעות על מערכת החיסון להימנע מחיסון חי. כיום קיימים כמה סוגי חיסונים נגד נגיף הקורונה ונכון לזמן פרסום מאמר זה, רק מעט מהם (החל ב-Pfizer, AstraZeneca ועד- Modena) זמינים. החיסונים הניתנים כיום הם חיסונים מומתים. באופן כללי, אין בעיה לתת חיסונים מומתים לאנשים שמקבלים תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון. ההמלצות הנוכחיות לרופאים ולמטפלי  בריאות אחרים, כולל הנחיות המועצה הבינלאומית לפסוריאזיס (IPC), היא לחסן את הסובלים ממחלות פסוריאטית נגד נגיף הקורונה אלא אם יש להם התוויות-נגד ברורות לחיסון. יש לחקור עוד את יעילות חיסוני הקורונה בקרב מי שנוטלים תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון. ההחלטה אם להתחסן צריכה להיות אישית, בינכם לרופא. 

מתי יהיה חיסון בשבילי?

חיסוני הקורונה ינוהלו על בסיס זמינות, ועל פי הנחיות קופת החולים באזורכם.

ארגון הבריאות העולמי התווה במיוחד קווים מנחים כדי לעזור לתכנן ברמה הארצית. ההנחיות הן שקבוצות יעד מסוימות, הכוללות את עובדי מערכת הבריאות וקבוצות בסיכון, יקבלו עדיפות לחיסון. פנו לקופת החולים באזורכם כדי לברר מהם סדרי העדיפות במתן חיסוני קורונה במדינה.

לא משנה היכן אתם גרים, אנשים שמתמודדים עם מחלה פסוריאטית חייבים לקבל אפשרויות טיפול מקיפות ואיכותיות, כולל גישה לחיסוני הקורונה.

האם חיסון הקורונה ישפיע על הפסוריאזיס או על דלקת המפרקים הפסוריאטית שלי?

נכון לעכשיו, אין עדויות על השפעה כלשהי של חיסוני הקורונה על חומרת הפסוריאזיס או דלקת המפרקים הפסוריאטית. המחקרים הבאים יגלו אם חיסוני הקורונה מחמירים או מקלים את תסמיני המחלה הפסוריאטית. אף על פי שאין כרגע עדויות לכך שהחיסונים משפיעים על הסימפטומים, אנו ממליצים שקבלת ההחלטות תעשה מול הרופא המטפל.

האם החיסונים בטוחים ויעילים למי שנוטל תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון?

כל חיסון מורשה צריך להיבדק בקפדנות לפני מתן האישור, והוא חייב לעבור בדיקות שגרתיות מרגע הוצאתו לשוק. רוב חיסוני הקורונה שבפיתוח הם חיסונים מומתים (כמו חיסוני mRNA) ואינם משתמשים בנגיף החי הגורם ל- COVID-19. בדרך כלל, החיסונים המומתים בטוחים למי שנוטל תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון. פנו לרופא כדי לוודא שאין לכם התוויות נגד או אלרגיות למרכיבי החיסון.

עדיין אין מספיק ראיות בשביל לחזות כמה יעילים יהיו חיסוני הקורונה עבור אנשים הנוטלים תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון. ככל שחיסונים נגד נגיף הקורונה יהפכו זמינים, ייאסף גם מידע שיעזור לנו להבין טוב יותר את רמת יעילותם בקרב אנשים הנוטלים תרופות שמשפיעות על מערכת החיסון.

מקור: https://ifpa-pso.com/